Rodzaje klimatyzacji i sposób jej montażu – co wybrać?
Klimatyzacja może zapewnić maksymalny komfort termiczny w pomieszczeniach. Jakie są najczęściej używane rodzaje klimatyzacji? Jak wgląda jej montaż?
Gdzie warto zamontować klimatyzację?
Instalacja klimatyzacji jest związana z licznymi korzyściami i dzisiaj wykonuje się ją w wielu budynkach, by sprawnie regulować w nich poziom temperatury i wilgotności powietrza.
Dodatkowo nowoczesna klimatyzacja może spełniać również inne funkcje, między innymi może ona filtrować powietrze i dbać o jego czystość, a także może ona służyć do ogrzewania pomieszczeń w okresie grzewczym.
Montaż klimatyzacji jest możliwy w wielu różnych budynkach, zarówno tych mieszkalnych, jak i użytkowych, dlatego dzisiaj spotykana jest ona bardzo często. Klimatyzacja może być wykonana między innymi w:
- domu jednorodzinnym
- mieszkaniu
- apartamencie
- biurze
- magazynie
- hali produkcyjnej
- sklepie
- lokalu usługowym
- budynkach użyteczności publicznej
Jak widać, klimatyzatory mogą być wykorzystane w wielu budynkach i w zależności od ich typu oraz indywidualnych potrzeb wykorzystuje się w nich różne rodzaje instalacji klimatyzacyjnych.
Jakie są główne rodzaje klimatyzacji?
Klimatyzacja dzielona jest na różne rodzaje, w zależności od tego, jaką ma ona budowę. Najczęściej stosowane są:
Klimatyzacja centralna
Jest to najczęstszy rodzaj systemu klimatyzacji w budynkach o większej powierzchni. Wykorzystuje ona centralę klimatyzacyjną oraz sieć kanałów do rozprowadzania powietrza w całej przestrzeni.
Taka klimatyzacja charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością, dlatego najlepiej sprawdza się ona w biurach, sklepach, halach, szpitalach, a także w innych większych obiektach.
Klimatyzacja split
Ten typ systemu składa się z dwóch jednostek – jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Współpracują one ze sobą dla uzyskania wysokiej efektywności, ale jednocześnie nie powodują pojawienia się problemów z nadmiarem hałasu w pomieszczeniu klimatyzowanym.
Jednostka wewnętrzna jest zamontowana na ścianie i przekazuje ona chłodne powietrze do pomieszczenia, podczas gdy jednostka zewnętrzna zawiera skraplacz i sprężarkę.
Obecnie klimatyzatory split są najczęściej wybierane do domów jednorodzinnych i mieszkań. Sprawdzają się też w mniejszych biurach, sklepach.
Klimatyzacja multi-split
W tym przypadku konstrukcja klimatyzacji jest podobna do tej typu split, natomiast zamiast jednej jednostki wewnętrznej wykorzystuje się kilka takich jednostek.
Zastosowanie klimatyzacji typu multi-split może być bardzo dobrym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych lub nieco większych budynkach.
Należy jednak pamiętać o tym, że wymaga ona rozprowadzenia kanałów po całym budynku, dlatego najlepiej zaplanować ją już na etapie jego projektowania albo generalnego remontu.
Przenośne klimatyzatory
W przypadku, gdy zastosowanie klimatyzacji montowanej na stałe nie jest możliwe, rozwiązaniem staje się zastosowanie przenośnych klimatyzatorów. Jednostki te można przenosić z pokoju do pokoju.
Ze względu na swoją budowę oraz działanie klimatyzatory te są przeznaczone do chłodzenia pojedynczego pomieszczenia, głównie o niewielkiej powierzchni. Można kupić je w przystępnych cenach, co również jest ich atutem.
Potrzebna profesjonalna firma klimatyzacyjna Pruszków? Skontaktuj się z fachowcami i zamów kompleksową usługę!
Jak odbywa się montaż klimatyzacji?
Proces instalacji systemu klimatyzacji może się różnić w zależności od rodzaju instalowanego urządzenia. Wykonuje się głównie poniższe kroki:
1. Dobór odpowiedniego miejsca i montaż jednostek
Jednostka wewnętrzna jest zwykle umieszczana na ścianie wewnątrz pomieszczenia, podczas gdy jednostka zewnętrzna jest umieszczana na zewnątrz budynku na ścianie, balkonie.
2. Podłączenie przewodów
Przewody łączą jednostki wewnętrzne i zewnętrzne i umożliwiają przepływ czynnika chłodniczego przez system. Rura odpływowa służy do usuwania skroplin z jednostki wewnętrznej.
3. Podłączenie przewodów elektrycznych
Klimatyzacja wymaga zasilania elektrycznego, dlatego musi być ona podłączona do źródła zasilania.
4. Przetestowanie systemu
Na koniec należy przetestować instalację, aby upewnić się, że działa prawidłowo.